fbpx

Kinowe Uniwersum Marvela: czy filmy z pierwszej fazy uniwersum obejrzymy w końcu z dubbingiem?

Kinowe Uniwersum Marvela czy filmy z pierwszej fazy uniwersum obejrzymy w końcu z dubbingiem
Foto: Disney

Już jutro na platformie Disney+ zadebiutować ma “Loki”, czyli nowy serial o przygodach boga podstępu, w roli którego powraca kochany przez fanów Tom Hiddleston. Oczywiście nie należy spodziewać się, że na premierę otrzymamy także polski dubbing, bo idąc tropem wciąż nieudostępnionego dubbingu do “Falcona i Zimowego Żołnierza”, czy “WandaVision” wrzuconego z kilkumiesięcznym opóźnieniem, sprawa wydaje się jasna – jeszcze trochę sobie poczekamy. Przed każdym z seriali pojawiają się jednak odcinki tak zwanych “Legend Marvela” – kilkuminutowe montaże przypominające widzom postacie (bądź ważniejsze przedmioty) z filmów kinowych, których znajomość jest ważna dla zrozumienia niektórych wątków nadchodzących produkcji.

W ten oto sposób dziś na Disney+ udostępnione zostały najnowsze odcinki (oficjalnie debiutujące w poprzedni piątek) o Lokim oraz Tesserakcie. Jak można się domyślić, podobnie jak w przypadku innych odcinków, odcinki zawierają sceny i dialogi z filmów pierwszej fazy Kinowego Uniwersum Marvela, które poza pierwszym “Kapitanem Ameryką” oraz “Avengersami” (od których przecież wszystko się zaczęło), nie posiadają polskiej wersji językowej. Oczywistym jest, że dialogi te są nagrywane więc od nowa. W najnowszych odcinkach występują między innymi: Marcin Bosak jako Loki, Piotr Grabowski jako Thor, Henryk Talar jako Odyn, Wojciech Wysocki jako Laufey, czy Modest Ruciński jako Fandral. Wszyscy oczywiście nagrywali się do scen z pierwszej części “Thora”. Jednocześnie, poza znanymi już głosami, Wysocki i Ruciński debiutują w rolach swoich postaci, które odegrały tam dość duże role.

Należy się wobec tego zastanowić: czy Disney rozważa zdubbingowanie brakujących filmów pierwszej fazy – “Iron Man”, “Iron Man 2”, “Thor” oraz “Niesamowity Hulk”? Byłoby to logiczne posunięcie, jako że są to jedyne produkcje bez dubbingu w uniwersum. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, którymi nowy serwis streamingowy mógłby przyciągnąć dodatkowych widzów w momencie oficjalnej premiery w Polsce, która ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Choć problemy mogą pojawić się w przypadku “Niesamowitego Hulka” (prawa należą do wytwórni Universal), faktem jest, że odcinki “Legend Marvela” przed serialem “She-Hulk” z pewnością zawierać będą sceny z Emilem Blonskym aka Abominacją, którego powrót został zapowiedziany już jakiś czas temu.

Czy “Legendy Marvela” są zapowiedzią nowych-starych dubbingów? Może Disney już teraz pracuje nad polskimi wersjami filmów pierwszej fazy MCU? A może jedynie zalepia pojedynczymi nagraniami dziury?

“Legendy Marvela” z dubbingiem są dostępne na platformie Disney+!

“WandaVision” zapoczątkowało 4. fazę Kinowego Uniwersum Marvela, wzbogaconą dodatkowo o oryginalne seriale platformy Disney+, mające ścisły związek z fabułą filmów kinowych. W kolejce oczekują również: “Falcon i Zimowy Żołnierz”, “Loki”, “Hawkeye”, “Ms. Marvel”, “Moon Knight” oraz “She-Hulk”. Następnymi w kolejności filmami kinowymi będą natomiast: “Czarna Wdowa” (lipiec 2021), “Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” (wrzesień 2021), “Eternals” (listopad 2021), “Spider-Man: No Way Home” (grudzień 2021), “Thor: Love and Thunder” (luty 2022), “Doctor Strange in the Multiverse of Madness” (marzec 2022), “Black Panther: Wakanda Forever!” (maj 2022) oraz “The Marvels” (lipiec 2022).
Disney+ to amerykańska platforma VOD należąca do The Walt Disney Company, zajmująca się dystrybucją treści stworzonych zarówno przez samego Disneya, jak i zakupionych przez niego marek takich jak: Gwiezdne wojny, Marvel, National Geographic, czy 20th Century Studios. Serwis wystartował w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2019 roku oraz w Europie Zachodniej w marcu 2020. Polska data startu nie jest jeszcze znana, choć dotychczas mówiło się o premierze w pierwszej połowie 2021 roku. Disney+ ma być dostępny na wszystkich rynkach do końca 2021 roku.

Dodaj komentarz

Ankieta

Z czym wolisz oglądać filmy i seriale?