Drugim filmem ze Studio Ghibli, który zadebiutował dziś na platformie Netflix jest „Spirited Away: W krainie bogów”. Nie jest to jednak premiera polskiej wersji, bo produkcja jest jedną z niewielu, które doczekały się dubbingu niezależnie od streamingowe giganta. Rodzimą wersję zlecił dystrybutor Monolith Films wprowadzając animacje do polskich kin w 2003 roku. Później produkcja pojawiła się również na nośnikach DVD.

Wszystko przez to, że „Spirited Away: W krainie bogów” jest uważany za jeden z najważniejszych filmów anime w historii. Był przełomowy nie tylko przez sukces komercyjny, jaki odniósł, ale również przez to, że jako pierwsza japońska animacja został w 2003 roku nagrodzony Oscarem za najlepszy film animowany. Zachwycił widzów na całym świecie i wzmocnił pozycję

W kontekście kolejnego miesiąca premier Ghibli na Netfliksie warto też zauważyć, że „Spirited Away” należy do pierwszych odkupionych przez Netfliksa dubbingów. Co za tym idzie szanse na to, że 1 kwietnia obejrzymy w istniejącej już polskiej wersji film „Ruchomy zamek Hauru” rosną.

Za opracowanie polskiego dubbingu do „Spirited Away: W krainie bogów” odpowiedzialne było studio Start International Polska. Reżyserem była Joanna Wizmur, dialogi napisał Bartosz Wierzbięta, a nad realizacją dźwięku i montażem pracował Janusz Tokarzewski. Nad produkcją czuwał Paweł Araszkiewicz.

Głosów użyczyli: Joanna Jabłczyńska (Chihiro), Leszek Zduń (Haku), Mirosława Krajewska (Yubaba), Jan Janga-Tomaszewski (Kamaji), Monika Kwiatkowska (Lin), Łukasz Nowicki (Akio), Olga Bończyk (Yuko), Marysia Łobodzińska (Bo), Paweł Galia (Aogaeru), Zbigniew Konopka (Czarny), Jan Kulczycki (kwatermistrz) i inni.

Chihiro i jej rodzice gubią się w lesie i trafiają do opustoszałego miasta. Okazuje się jednak, że to nie zwykłe miasto, a kraina rządzona przez wiedźmę Yubaba, która podstępem zamienia rodziców dziewczynki w świnie. Żeby ich uratować, Chihiro musi podjąć pracę w saunie, w której kąpiel biorą przeróżne bóstwa.

„Spirited Away: W krainie bogów” juz na platformie Netflix!

Dodaj komentarz