24 marca w Europie Zachodniej oficjalnie zadebiutuje platforma Disney+ i choć data startu w naszym kraju nie jest jeszcze znana to możliwe, że dostęp do niej będzie wówczas łatwiejszy. Jak jednak wiadomo, serwisy typu VOD są ogromną konkurencją dla standardowej telewizji linearnej, a dla przykładu platforma Netflix otwarcie walczy z nią o dominację na rynku. Nic więc dziwnego, że wprowadzając Disney+, włodarze wytwórni postanowili zrobić duże porządki na swoim ogródku. Zaledwie tydzień temu francuskie media poinformowały o zamknięciu stacji telewizyjnych Disney XD oraz Disney Cinema (niedostępny w Polsce) w swoim kraju. Wczoraj podobne informacje pojawiły się w odniesieniu do stacji Disney XD w Hiszpanii. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni podobne ogłoszenia opublikują kolejne kraje. Czy dołączy do nich również Polska?

Warto zauważyć, że kanałów Disneya na rynku jest wiele; poza Disney XD oraz wspomnianym Disney Cinema, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach funkcjonują również Disney Channel oraz Disney Junior. To dużo, zważywszy na ilość produkowanych dla nich programów. O ile Junior skierowany jest do bardzo młodej publiki, o tyle treści Disney Channel i Disney XD są dość zbieżne, a czasem wręcz wymieniają się pozycjami. W obliczu nadciągającej ekspansji swojego nowego produktu, który w założeniu ma zawierać całą bibliotekę produkcji stworzonych przez Disneya (czyli zarówno filmów kinowych, jak i filmów telewizyjnych, sitcomów i seriali animowanych), nikogo nie powinna dziwić decyzja o redukcji mniej oglądanych przez widzów stacji. Decyzja o wycofaniu części programów jest też zachętą (delikatnie ujmując) do skorzystania z Disney+ przez kolejnych użytkowników.

Mimo ostatnich zdementowanych informacji, jakby Disney+ miał pojawić się w Polsce już latem tego roku, jego potencjalnego startu należy oczekiwać pod koniec obecnego roku lub na wiosnę 2021 (różne plotki i przecieki sugerują różne, sprzeczne rozwiązania). Szczęście w nieszczęściu, produkcje oryginalne platformy pojawiają się na bieżąco również w wersji z polskim dubbingiem, więc mimo pewnych utrudnień, uparci widzowie i tak obejrzą wszystkie nowe filmy i seriale.

Dodaj komentarz