1 kwietnia 1997 roku zadebiutowały pierwsze odcinki jednego z najpopularniejszych anime na świecie, „Pokémon”. Po 23 latach serial wciąż jest produkowany; mało tego: w ostatnich latach otrzymaliśmy również popularną na cały świat grę na telefony Pokémon Go, a w zeszłym roku kinowy film fabularny „Pokémon: Detektyw Pikachu”, nominowany w plebiscycie Srebrne Synchrony w kategorii za najlepszy dubbing w aktorskim filmie kinowym. Na okoliczność urodzin serii, dziś na platformie Netflix zadebiutowały pierwsze 52 odcinki składające się na tzn. „Ligę Indigo” również w wersji z polskim dubbingiem!

Różne serie i filmy produkcji są dostępne na Netfliksie już od 2016 roku. Prawdopodobnie pojawiła się również konieczność dogrania niektórych kwestii, które mogły być uszkodzone w starych ścieżkach z polską wersją. W ten oto sposób odcinek 33 zatytułowany „Dziecko Kangaskhan” otrzymał zupełnie nową wersję dubbingu z obsadą, którą można usłyszeć w najnowszych seriach. Również niektóre kwestie sióstr Joy i oficer Jenny, granych pierwotnie przez Annę Bielańską i Małgorzatę Maślankę, zostały zagrane na nowo przez aktorki, które obecnie użyczają głosów tym postaciom w anime, czyli Joannę Węgrzynowską-Cybińską i Katarzynę Owczarz.

Być może uzupełnień tego typu było więcej, jednak na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić – także dlatego, że w główne role wcielają się wciąż ci sami aktorzy. Pojawia się również pytanie, co z odcinkami, które w naszym kraju nie otrzymały dubbingu (serie 7-9)? Czy w przypadku ich premiery na Netfliksie doczekamy się w końcu polskiej wersji? Przydałoby się.

Przypomnijmy, że dubbing do pierwszej, kultowej serii „Pokémon” opracowany został w Studio En-Be-Ef, a jego reżyserem był m.in. Grzegorz Pawlak. Teksty piosenek napisał Lubomir Jędrasik, a czołówkę wykonał Janusz Radek. W głównych rolach wystąpili: Hanna Kinder-Kiss (Ash Ketchum), Iwona Rulewicz (Misty), Marek Włodarczyk (Brock), Dorota Lanton (Jessie), Jarosław Budnik (James), Mirosław Wieprzewski (Meowth), Grzegorz Pawlak (Profesor Oak), Mikołaj Klimek (narrator) oraz Anna Bielańska, Małgorzata Maślanka, Olga Borys, Renata Berger, Wojciech Majchrzak, Grzegorz Hołówko, Magdalena Ostolska, Krzysztof Zakrzewski, Artur Krajewski, Radosław Popłonikowski, Robert Ostolski i inni.

Dodaj komentarz