Imperial Cinepix to dystrybutor zajmujący się dotychczas filmami 20th Century Fox w polskich kinach orazfilmów Sony i Paramount Pictures na nośnikach DVD i Blu-Ray. Po przejęciu studia przez Disneya jedynie kwestią czasu było, aż medialny gigant przejmie kontrolę nad wszystkim. Najpierw strona Imperiala przestała być aktualizowana, następnie profile firmy na Facebooku oraz YouTube zostały przemianowane na 20th Century Studio (nowa nazwa również za granicą), a wszelkie informacje kontaktowe prowadziły bezpośrednio do Disneya.

Jak udało się ustalić portalowi naEkranie, Imperial Cinepix kończy działalność w Polsce. Oznacza to najprawdopodobniej, że prawa do dystrybucji nadchodzących tytułów, takich jak: „Nowi Mutanci”, czy „King’s Man: Pierwsza misja” przejmie Disney. Warto przypomnieć, że wiemy o zaangażowaniu Domu Myszki Miki w sprawy 20th Century Studio od czasu filmu „Terminator: Mroczne przeznaczenie”, a od filmu „Zew krwi” DCVI pełni też funkcję producenta polskiej wersji językowej.

Jakie znaczenie ma to dla nas? Przede wszystkim należy postawić pytanie jak Disney zachowa się wobec produkcji z wyższą kategorią wiekową, które za czasów Imperiala otrzymywały dubbing. Przykładem powinny być takie pozycje jak: „Logan: Wolverine”, „Deadpool 2”, czy „Predator”. Przekonamy się o tym już niedługo, gdy na ekrany wejdzie wspomniany prequel serii Kingsmen, „King’s Men: Pierwsza misja”.

Drugą sprawą jest studio dubbingowe – od lat Disney współpracuje ze studiem SDI Media, natomiast Imperial zlecał swoje dubbingi do Studio Sonica. Choć dotychczas się to nie zmieniło – a wręcz nasiliło, bo część filmów oryginalnych udostępnianych na platformie Disney+ pochodzi właśnie z Soniki – nie wiadomo, czy Disney postanowi utrzymać taki stan rzeczy na dłużej. Obsługa całej dystrybucji kinowej oraz nowopowstałej platformy VOD jest dość dużym przedsięwzięciem dla jednego studia dubbingowego.

Na chwilę obecną brak oficjalnych komunikatów z którejkolwiek ze stron.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz