Niedawno Internet obiegły informacje o rzekomym powrocie do roli Mrocznego Rycerza Gotham Michaela Keatona. Aktor wcielał się w postać Batmana w filmach „Batman” (1989) oraz „Powrót Batmana” (1992) w reżyserii Tima Burtona. Zaraz po nim rolę tę otrzymali również Val Kilmer („Batman Forever”, 1995) oraz George Clooney („Batman i Robin”, 1997) – ten ostatni jako jedyny doczekał się z kolei polskiego dubbingu. Wracając jednak do Keatona, aktor od wielu lat jest pierwszy w propozycjach fanów do zagrania starszej wersji Bruce’a Wayne’a w ekranizacji komiksów „Batman Beyond”, czy serialu animowanego „Batman przyszłości” znanego w naszym kraju. Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie w adaptacji tej futurystycznej historii zobaczymy Keatona, a w solowej produkcji „The Flash”, która pierwotnie należeć miała do kinowego uniwersum filmów DC Comics. Choć szczegóły udziału aktora nie są znane, bo zgodnie z plotkami prowadzi on obecnie rozmowy z Warner Bros., ma być on alternatywną wersją, która z jednej strony da fanom to, czego chcą, a z drugiej zrobi trochę „porządku” w uniwersum. Ma również funkcjonować na zastadzie Nicka Fury’ego z Kinowego Uniwersum Marvela, czyli pojawiać się na krótką chwilę w wielu przyszłych filmach serii.

Dlaczego aktor grający kiedyś Batmana miałby pojawić się w obecnych filmach, w których przecież w postać wcielał się już Ben Affleck? Dlatego, że „The Flash” ma być ekranizacją bardzo popularnego komiksu „The Flashpoint Paradox”, w którym to tytułowy bohater, Barry Allen, cofa się w czasie by uratować życie swojej matki i ytm samym zmienia bieg całej historii. Po powrocie budzi się w innej rzeczywistości, która w niczym nie przypomina jego. Barry nie ma swoich mocy, bo wypadek, dzięki któremu je otrzymał nigdy nie miał miejsca. Themiskyra, czyli mityczna wyspa Amazonek oraz Atlantyda, w której króluje Aquaman, toczą wojnę, która pogrąża świat w chaosie. Superman nigdy nie trafił na farmę Kentów, bo został przejęty przez rząd Stanów Zjednoczonych, a Bruce Wayne zostaje za młodu zabity przez rabusia zamiast swoich rodziców, co sprawia, że jego ojciec Thomas przywdziewa kostium Mrocznego Rycerza, a matka, Martha, staje się Jokerem.

W historii najwidoczniej nastąpią zmiany, bo zamiast ojca Bruce’a w roli Batmana z innej rzeczywistości ma wystąpić właśnie Keaton, dla którego będzie to kontynuacja roli z lat 90. Wszystko przez zakulisowe problemy, z jakimi od samego początku boryka się Warner Bros. Produkcja miała pojawić się w kinach już w 2016 roku, jednak ze względu na różne wizje artystyczne z projektu rezygnowali kolejni zatrudniani przez studio reżyserzy. Do tego doszły problemy obsadowe: w ubiegłym roku z roli Batmana zrezygnował Ben Affleck. Żeby uniwersum filmowe DC był wciąż w miarę spójne oraz miało sens, twórcy musieli znaleźć punkt, który scali wszystko ze sobą – w ten sposób narodził się pomysł zatrudnienia do roli Michaela Keatona. Nie wykluczone, że w produkcji pojawią się również inni aktorzy portretujący dotychczas postać: George Clooney, Val Kilmer, czy Christian Bale oraz wspomniany już Ben Affleck.

Dla nas ważną kwestią jest także dubbing tej produkcji, którego najpewniej doczekamy się, jeśli studio nie wpadnie na genialny pomysł zrobienia z „The Flash” filmu o wysokiej kategorii wiekowej R (czego nie zrobi, bo to nie film w tym stylu). W ostatnich latach Michael Keaton przemawiał u nas głosem Pawła Wawrzeckiego. Po raz pierwszy zrobił to w filmie „Garbi – superbryka”, a następnie w filmach „Spider-Man: Homecoming” oraz w zeszłorocznym „Dumbo” (próbkę otrzymacie w poniższym zwiastunie) i to właśnie jego udziału w polskiej wersji będziemy oczekiwali. Przypomnijmy, że w historii pojawiają się także inne postacie, które mogliśmy już wcześniej oglądać z polskim dubbingiem: Superman (Henry Cavill z głosem Grzegorza Kwietnia), Wonder Woman (Gal Gadot z głosem Olgi Bołądź), Aquaman (Jason Momoa z głosem Jana Aleksandrowicza-Krasko), Cyborg (Ray Fisher z głosem Tomasza Błasiaka), Shazam! (Zachary Levi z głosem Michała Meyera) i wielu, wielu innych.

„The Flash” ma obecnie zadebiutować 3 czerwca 2022 roku.

Dodaj komentarz