4 września w Warszawie zmarł Andrzej Gawroński, polski aktor, znany między innymi z ogromnej ilości ról dubbingowych. Prywatnie był bratem Aleksandra Gawrońskiego (zm. 2003) oraz stryjem Agaty Gawrońskiej-Bauman.

Andrzej Gawroński urodził się 10 lutego 1935 roku. W 1959 roku ukończył PWST w Warszawie, po czym rozpoczął pracę w Teatrze Atenemum. Pod koniec lat 60. dołączył również do zespołu warszawskiego Teatru Syrena, gdzie pozostał do 1987 roku. Z ogromnej filmografii aktora możemy wymienić takie produkcje jak: „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Noce i dnie”, „Dom”, „Wszystkie pieniądze świata”, czy serial „Samo życie”. Od początku XXI wieku Andrzej Gawroński nie pokazywał się jednak często przed kamerami. W 2017 roku zrealizowano film o twórczości aktora, który przedstawiamy poniżej.

Można go było za to usłyszeć w ogromnej liczbie produkcji dźwiękowych, a jego głos stał się jednym z najbardziej popularnych w Polsce. Niemożliwym jest wymienienie wszystkich pozycji, jednak wspomnimy o udziale aktora w takich projektach jak: „Herbaciarnia „Pod Księżycem””, „Anatomia morderstwa”, „Saga rodu Forsyte’ów”, „Wehikuł czasu”, „Wyrok w Norymberdze”, „Elżbieta, królowa Anglii”, „Różowa Pantera: Strzał w ciemności”, „Winnetou: Część II”, „Robin Hood”, „C.K. dezerterzy”, „Pokój z widokiem”, czy „Frankie i Johnny”.

Głos Andrzeja Gawrońskiego możemy usłyszeć również w wielu dzisiejszych produkcjach. Wystąpił między innymi w dubbingach takich filmów i seriali jak: „Mary Poppins”, „Aryskotraci”, „Dawno temu w trawie”, „Shrek”, „Garbi – superbryka”, „Złoty kompas” oraz seriach „Asterix i Obelix”, „Gwiezdne wojny”, „Kung Fu Panda”, czy „Harry Potter”. Przede wszystkim jednak Andrzej Gawroński zostanie zapamiętany przez widzów jako głos Filipa w „Pszczółce Mai”, Kojota Williego w „Zwariowanych melodiach”, Smerfa Marudy w oryginalnych „Smerfach”, Eustachego Motyki w serialu „Chojrak, tchórzliwy pies”, Ruela w „Wakfu”, Dackarda Caina w serii gier „Diablo”, czy Stacha Matysiaka w najstarszym polskim słuchowisku Teatru Polskiego Radia, „Matysiakowie”.

Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dodaj komentarz