W wieku 87 lat zmarł dziś aktor Henryk Łapiński. Jak donoszą „Dzieje Khorinis”, powodem śmierci była niewydolność płucno-oddechowa.

Henryk Łapiński urodził się 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył łódzką PWSTiF, po czym od razu związał się z warszawskim teatrem Ateneum, gdzie grał nieprzerwanie po dziś dzień. Wielokrotnie odznaczany, między innymi: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, czy Gloria Artis. W 2019 roku sylwetka artysty stała się tematem jednego z filmów dokumentalnych „Projektu Nestorzy”, który załączamy poniżej.

Z wielu ról dubbingowych Henryka Łapińskiego wspomnimy chociażby o Panoramiksie w animowanych filmach z serii „Asterix i Obelix”, czy udziale w produkcjach jak „Wizyta starszej pani”, „Kacper”, „Wędrówka do domu”, „Maska Batmana”, „Elżbieta, królowa Anglii”, „Smerfy”, „Babar”, czy stosunkowo niedawno w filmach „Pan Popper i jego pingwiny” i „Wyśpiewać marzenia”. We wczesnych latach swojej kariery, aktor brał również udział w nagraniach do wielu słuchowisk radiowych, co kontynuował po dziś dzień. Są to obecnie najświeższe i prawdopodobnie ostatnie produkcje, w których możemy usłyszeć Henryka Łapińskiego, a należą do nich między innymi: „Filary Ziemi”, „”Zamęt”, czy „Wilmowski”.

Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze kondolencje.

Dodaj komentarz