Dziś nad ranem w Warszawie w wieku 78 lat zmarł Wojciech Pszoniak, wybitny aktor teatralny, filmowym, sporadycznie udzielający się w dubbingu. W 1990 roku został uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, w 1968 roku ukończył Szkołę Filmową w Krakowie, gdzie później rozpoczął współpracę z Teatrem Starym. W dalszych latach swojej kariery grał na deskach warszawskich teatrów: Teatru Powszechnego, Teatru Ateneum i Teatru Współczesnego. Jego polskim debiutem był film „Twarz anioła” (1970), jednak najbardziej kojarzony jest ze współpracy z Andrzejem Wajdą przy filmach jak „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Danton”, czy „Korczak”.

W dubbingu udzielał się sporadycznie. Warto przytoczyć jego rolę w serialu „Elżbieta, królowa Anglii” w reżyserii Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz, czy filmach „Rocky i Łoś Superktoś”, „Oliver Twist”, czy disneyowskiej krótkometrażówce „Ballada o Nessie”. Usłyszeć można go było również w słuchowiskach takich jak: „Opowieść wigilijna”, „Noc Bogów”, „Czas pogardy”, czy „Ostatnie życzenie” oraz „Krew elfów” na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie.

Rodzinie i bliskim artysty składamy najszczersze kondolencje.

Dodaj komentarz