W piątek na platformie Disney+ zadebiutował drugi sezon serialu „The Mandalorian” osadzonego w uniwersum Gwiezdnych wojen. Naturalnie, odcinek rozpoczynający nową transzę pojawił się również w wersji z polskim dubbingiem, który teraz dla was omówimy. Uwaga na spoilery!

Nowy sezon rozpoczyna się niedługo po zakończeniu pierwszego, w którym to Din Djarin wraz z Baby Yodą oraz pozostałymi towarzyszami musieli przeciwstawić się armii Imperium i władającym nimi Moffem Gideonem, jednym z głównych przeciwników nadchodzących odcinków. Mandalorianin rozpoczyna poszukiwania rasy, do której należy jego mały przyjaciel, a pierwsze tropy prowadzą go do starych znajomych. Za opracowanie dubbingu ponownie odpowiedzialny był Waldemar Modestowicz, a dialogi napisał Marcin Bartkiewicz, który stworzył polski tekst odcinków również w pierwszym sezonie. W tytułowej roli powraca oczywiście Grzegorz Małecki, dubbingując już nie tak samotnego Mandalorianina, Dina Djarina. W oryginale w roli powraca z kolei Pedro Pascal.

Tytułowy bohater pojawia się najpierw na planecie Byss, gdzie szuka informacji na temat miejsca pobytu innych Mandalorianów. Tam spotyka kosmitę o imieniu Gor Koresh, któremu w wersji oryginalnej głosu użyczył John Leguizamo. Aktora możemy kojarzyć między innymi z roli Aurelia w filmach z serii „John Wick”, a także z roli Sida w animowanej serii „Epoka lodowcowa”. Przypomnijmy, że w naszym kraju postać dubbinguje Cezary Pazura. W postać Gor Koresha w „The Mandalorian” wcielił się natomiast Marcin Troński, aktor od lat działający w dubbingu. Warto dodać, że w jednym z ostatnich kinowych filmów ze świata Gwiezdnych wojen aktor użyczył także głosu duchowi Qui-Gon Jinna, w oryginale granemu przez Liama Neesona. Choć było to zaledwie parę słów, liczymy na bardziej soczysty casting tego ostatniego bohatera w przyszłych produkcjach.

Choć Koresha nie zobaczymy już raczej w serialu, kieruje on Mandalorianina na planetę Tatooine (świetnie znaną fanom Gwiezdnych wojen), a konkretnie do nieistniejącego na mapach miasta Mos Pelgo. O pomoc w zlokalizowaniu miejsca prosi Pelli Motto, właścicielkę hangaru naprawczego, która pojawiła się już w kilku odcinkach pierwszego sezonu. W jej rolę wciela się Amy Sedaris, komediowa aktorka znana z wielu głosowych ról w najpopularniejszych filmach animowanych ostatnich lat. Polskiego głosu ponownie użycza jej Izabela Dąbrowska. Przypomnijmy, że jej udział w ubiegłorocznych odcinkach wywołał bardzo pozytywny odzew ze strony widzów. Bohaterkę z pewnością nie raz jeszcze zobaczymy w „The Mandalorian”.

Po dotarciu do Mos Pelgo, Mandalorianin spotyka szeryfa miasta noszącego mandaloriańską zbroję. Na co dzień Cobb Vanth, czyli bohater odcinka, broni miastowych przed złoczyńcami oraz pustynnym smokiem, który co jakiś czas pojawia się, by porwać bydło należące do mieszkańców. W rolę Szeryfa wciela się Timothy Olyphant, aktor znany z takich seriali jak „Deadwood”, „Justified: Bez przebaczenia”, czy „Fargo”. Jego rola, choć owiana tajemnicą, była głośno zapowiadana przez twórców serialu. Może to oznaczać, że z postacią spotkamy się w „The Mandalorian” jeszcze nie raz. Głosu Vanthowi użyczył Jacek Kopczyński, aktor bardzo dobrze znany zarówno ze swoich występów teatralnych, jak i dubbingowych. Jego głosami przemówili między innymi Fred Jones w filmach i serialach o Scooby’m Doo. Z aktorskich dokonań z ostatnich lat należy wspomnieć o dubbingowanym przez aktora Marku Wahlbergu (seria „Transformers” oraz film „Rodzina od zaraz”), Nikolaju Coster-Waldau („Bogowie Egiptu”), czy Billym Crudup („Liga Sprawiedliwości”). Warto też przypomnieć, że w drugiej w kolejności trylogii Gwiezdnych wojen oraz kilku serialach animowanych, Jacek Kopczyński był też głosem Dartha Maula, złego Sitha i ucznia Palpatine’a. Tę rolę w ostatnim czasie przejął jednak Oskar Hamerski.

Najważniejsze jednak zostawiamy na koniec. U schyłku odcinka pojawia się bowiem Temuera Morrison, czyli filmowy Boba Fetta. Udział aktora w „The Mandalorian” był od bardzo dawna obiektem gorących fantazji fanów, a w trakcie kampanii promocyjnej drugiego sezonu twórcy oficjalnie potwierdzili, że postać zobaczymy w nadchodzących odcinkach. Morrison nie wypowiedział jak na razie ani jednego słowa, więc trudno powiedzieć kto użyczy mu głosu. Dotychczas postać dubbingował Wojciech Paszkowski, jednak w ostatnim czasie głosu postaci użyczyli też Jarosław Boberek („Aquaman”) i Jakub Wieczorek („Dora i Miasto Złota”). Zachowanie w tej konkretnej roli Paszkowskiego byłoby posunięciem oczekiwanym przede wszystkim przez fanów zwracających uwagę na zachowanie ciągłości w danym uniwersum. Czyim ostatecznie głosem przemówi bohater przekonamy się w nadchodzących odcinkach.

Przypomnijmy jedynie, że w kolejnych epizodach pojawią się też inne znane z wcześniejszych produkcji postacie: Ashoka Tano grana przez Rosario Dawson oraz Katee Sackhoff jako Bo-Katan Kryze. Powrócą także bohaterowie z poprzedniego sezonu, w tym miedzy innymi Gina Carano jako Cara Dune (polski głos: Martyna Trawczyńska-Szymańska), Carl Weathers jako Greef Karga (polski głos: Piotr Bąk), czy wspomniany już na początku Giancarlo Esposito jako Moff Gideon (polski głos: Marek Kalita).

„The Mandalorian” z nowymi odcinkami powraca na Disney+ w piątki o godzinie 9:00 czasu polskiego.

Dodaj komentarz