Nowy odcinek „The Mandalorian” wyreżyserowany przez Bryce Dallas Howard („Jurassic World: Upadłe królestwo”) nosi tytuł „The Heiress”. Reżyserem polskiej wersji jest oczywiście Waldemar Modestowicz, dialogi do niego napisał Jakub Kowalczyk, a w głównej roli powraca Grzegorz Małecki. Omawiamy ze spoilerami!

Mando i mały Yoda docierają na planetę Kol Iben gdzie w końcu udaje im się spotkać grupę innych Mandalorian. Zanim jednak do tego dochodzi, bohaterowie wpadają w pułapkę quarreńskiego marynarza, którego głosem w polskiej wersji przemówił Mirosław Zbrojewicz. Trochę szkoda, że na tak małą postać wykorzystano potencjał takiego ważnego aktora, szczególnie, że w przeszłości użyczał on już głosu samemu Vaderowi („Zemsta Sithów”), a niedawno został głosem ducha samego Mace Windu, granego niegdyś przez Samuela L. Jacksona („Skywalker. Odrodzenie”). Postać jednak szybko znika i zerowe szanse na to, że pojawi się ponownie w przyszłości.

Z opresji Dina ratuje wspomniana grupka Mandalorian, która w zamian za pomoc w dotarciu do Jedi prosi bohatera o pomoc w wykonaniu ich własnej misji – skoku na transportowiec należący do Imperium i odzyskanie znajdującej się na nim broni. Zespołowi przewodzi Bo-Katan Kryze grana przez Katee Sackhoff, a jej polskim głosem została Dorota Landowska. Co należy pokreślić, Sackhoff użyczyła głosu postaci najpierw, gdy ta debiutowała w serialach animowanych „Star Wars: Rebelianci”, a następnie w ostatnim sezonie „Gwiezdne wojny: Wojny klonów”. Twórcy polskiej wersji mogą poszczycić się jednak tym, że Dorota Landowska również dubbingowała Bo-Katan od samego początku, w obu wspomnianych kreskówkach.

W skład grupy uderzeniowej wchodzą również Sasha Banks, która wcieliła się w postać zwaną Koska Reeves oraz Simon Kassianides jako Axe Woves. Zarówno wrestlerka, jak i aktor znany z serialu „Agenci T.A.R.C.Z.Y.” nie byli jeszcze dubbingowani w naszym kraju. W „The Mandalorian” głosów użyczają im odpowiednio Natalia Rybicka i Michał Mikołajczak. Choć ich role w tym konkretnym odcinku nie były zbyt wielkie, z pewnością zobaczymy ich na ekranie jeszcze nie raz. O ile Mikołajczak pojawia się ostatnio w dubbingu coraz częściej, przede wszystkim cieszy pojawienie się Rybickiej, która z większych głosowych ról ma na swoim koncie jedynie postać Dzwoneczka w disnejowskiej serii filmów animowanych.

W odcinku powraca również Giancarlo Esposito jako czarny charakter z poprzedniego sezonu, Moff Gideon. To on jest w posiadaniu miecza, który odbić próbuje drużyna Bo-Katan, a który widzieliśmy już w finale pierwszego sezonu. Imperialny złoczyńca przemawia oczywiście głosem Marka Kality. Pojawia się jednak na krótką chwilę w formie hologramu i niejako zapowiedzi, że wciąż jest obecny i niedługo znów uprzykrzy życie naszym bohaterom.

Gideon wydaje jednak rozkazy kapitanowi statku, w rolę którego wcielił się Titus Welliver, znany widzom choćby z filmu „Transformers: Wiek zagłady”. Tam głosu użyczył mu Przemysław Bluszcz, jednak w „The Mandalorian” jego odpowiednikiem został Leon Charewicz. Przypomnijmy tylko, że aktor dostał już jedną ważną rolę w uniwersum Gwiezdnych wojen: został głosem Obi-Wana Kenobiego w jednym z odcinków 3. sezonu „Star Wars: Rebelianci”. O ile w przyszłości usłyszymy tu zapewne kogoś innego, to kolejny przykład świetnego aktora wykorzystanego do zbyt małe roli. Wraz z kapitanem, na mostku znajduje się także oficer grany przez Kevina Dorffa. Choć z niewielu produkcji można go kojarzyć, najważniejszą informacją jest to, że jego polskim głosem został Cezary Morawski. To też jedno z pierwszych od dawna wystąpień tego aktora w dubbingu bardziej znaczących produkcji.

Końcówka odcinka zapowiada jeden z przełomowych momentów w calym uniwersum, a mianowicie pojawienie się Ahsoki Tano. To do niej udaje się teraz Mandalorianin. Przypomnijmy, że to oficjalnie pierwszy raz, gdy Jedi i podopieczna Anakina Skywalkera pojawi się w produkcji aktorskiej. W rolę animowaną wcielała się dotychczas Ashley Eckstein, a jej polskim głosem była Agnieszka Kudelska. W „The Mandalorian” rolę powierzono jednak innej aktorce, Rosario Dawson. Czy głos Kudelskiej zostanie zachowany śladem Doroty Landowskiej, czy twórcy dubbingu postawią na kogoś nowego? Najpewniej przekonamy się o tym już za tydzień.

„The Mandalorian” z nowymi odcinkami powraca na Disney+ w piątki o godzinie 9:00 czasu polskiego.

Dodaj komentarz