Wyemitowany dziś nowy odcinek serialu „The Mandalorian” nosi tytuł „Oblężenie”. Za jego reżyserię odpowiada Carl Weathers, którego możemy kojarzyć z jednej z drugoplanowych ról w pierwszym sezonie, Greef Carga. Sama postać powraca z resztą w odcinku, ale o tym za chwilę. Reżyserem dubbingu pozostaje Waldemar Modestowicz, a dialogi do niego napisał Jakub Kowalczyk. Omawiamy ze spoilerami!

W poprzednim odcinku grupa Mandalorian pod dowództwem Bo-Katan Kryze, znanej dotychczas z animowanych seriali „Wojny klonów” oraz „Star Wars: Rebelianci”, skierowała Dina do znajomej Jedi, która miałaby pomóc mu odnaleźć ojczyznę swojego małego towarzysza, dziecka nazywanego przez fandom Baby Yoda. Zanim jednak poznamy Ashokę Tano, w której rolę po raz pierwszy w produkcjach aktorskich wcieli się Rosario Dawson, główny bohater musi zreperować swój uszkodzony statek, co postanawia uczynić na Nevarro, planecie, na której wszystko się zaczęło. W międzyczasie dochodzi również do uroczej sceny pomiędzy dwójką bohaterów, w której wyraźnie widać jak Mandalorianin przywiązał się do małego przyjaciela.

Gdy ostatni raz byliśmy na Nevarro, rozegrała się tam walka pomiędzy Dinem, jego towarzyszami i zaprzyjaźnioną grupą mandaloriańskich łowców, a szturmowcami Imperium pod wodzą Moffa Gideona. Choć bohaterowie byli przekonani, że antagonista nie przeżył starcia, wiemy już z poprzednich odcinków, że przyszłość nie maluje się aż tak różowo. Miasteczko, w którym rozegrały się walki zostało jednak odbudowane, a jego mieszkańcy zaczynają przyzwyczajać się znów do normalnego trybu życia. Zasługa w tym oczywiście kompanów Mando, Cary Dune oraz wspomnianego wcześniej Greefa Cargi. W bohaterów ponownie wciela się Gina Carano i Carl Weathers, którym głosów użyczają odpowiednio Martyna Trawczyńska-Szymańska i Piotr Bąk.

Okazuje się jednak, że nie tylko oni pomagają w przywróceniu spokoju w miasteczku. W ramach swojego długu i jako tamtejszy księgowy do grupy dołączył również Mythrol, kosmita którego poznaliśmy w pierwszy odcinku pierwszego sezonu, a którego pojmanie było pierwszym zadaniem Mandalorianina, które widzieliśmy na ekranie. Postać została zamrożona w karbonicie, jednak najwyraźniej była bardzo potrzebna. Wraz z Mythrolem, granym w oryginale przez Horatio Sanza, powraca również Mariusz Jakus jako jego polski głos. Tu należy się natomiast ochrzan polskiej branży dubbingowej za nie zapraszanie aktora do większej ilości produkcji, bo aktor ma w swoim głosie coś, co momentami dorównuje animowanym kreacjom Cezarego Pazury, czy Maciej Stuhr.

W zamian za naprawę Wrzeszczota, Mandalorianin obliguje się pomóc Carze i Greefowi w pozbyciu się kilku imperialnych z bazy znajdującej się nieopodal. Na miejscu okazuje się jednak, że baza nie jest prawie pusta. Nie ma tam też broni, którą bohaterowie chcieli odbić z rąk przeciwnika. Baza to laboratorium, w którym przeprowadzano eksperymenty na istotach żyjących, choć na razie nie wiemy na jakich i w jakim celu. Na miejscu pod postacią hologramowego nagrania powraca kolejna postać, która poznaliśmy w pierwszym sezonie, doktor Pershing. W postać ponownie wciela się Omid Abtahi, a głosu ponownie użycza mu Wojciech Brzeziński. Jako, że postać żyje, bardzo możliwe, że pokaże się jeszcze w tym sezonie, szczególnie że teraz pracuje dla Moffa Gideona. Warto również wspomnieć o kwestii technicznej: na planszach obsadowych z tego odcinka Brzeziński wpisany jest bez roli jako „pozostałe role”. Trochę to dziwne, zważywszy na to, że w głównej obsadzie wymieniono Jerzego Schejbala, który wraca jedynie na scenę retrospekcji i najpewniej nie nagrał żadnych nowych dialogów.

Wspomniany Moff Gideon żyje i wiemy to od finału poprzedniego sezonu. Choć w poprzednim odcinku pojawił się pod postacią hologramu, pod koniec odcinka widzimy go osobiście, dowodzącego dużą armią imperialnych szturmowców. W roli powraca Giancarlo Esposito, a w polskiej wersji możemy usłyszeć Marka Kalitę. Co tu dużo mówić, postać z większą rolą i swoim diabolicznym planem powróci. Dodatkowo warto wspomnieć o bezimiennej oficer, która melduje Gideonowi o wykonaniu zadania. W tę rolę wcieliła się Marta Masza Wągrocka. Wątpliwe jednak, żeby postać jeszcze powróciła. Na koniec po raz kolejny możemy zobaczyć kapitana Carsona Teva z Floty Gwiezdnej, który stąpając po śladach Mandalorianina przylatuje na Nevarro, by przesłuchać Carę i Greefa w sprawie walk, które odbyły się tam wcześniej. W rolę wciela się znów Paul Sun-Hyung Lee, a jego polskim głosem pozostaje Przemysław Bluszcz.

Najpewniej już w kolejnym odcinku bohaterowie poznają zapowiadaną od dawna Ahsokę Tano graną przez Rosario Dawson. Przypomnijmy również, że udział w drugim sezonie serialu mają też potwierdzony Temuera Morrison jako Boba Fetta oraz Michael Biehn w niewyjawionej jeszcze roli.

„The Mandalorian” z nowymi odcinkami powraca na Disney+ w piątki o godzinie 9:00 czasu polskiego.

Dodaj komentarz