Najnowszy odcinek serialu „The Mandalorian” zatytułowany jest „Jedi” i jest tym, na co czekali wszyscy – wprowadzeniem postaci Ahsoki Tano, postaci znanej na razie jedynie z seriali animowanych, po raz pierwszy w wersji aktorskiej. Reżyserem odcinka jest Dave Filoni, scenarzysta wielu kreskówek ze świata Gwiezdnych wojen. W obsadzie powraca Pedro Pascal, a głosu w wersji użycza mu Grzegorz Małecki. Reżyserem dubbingu jest Waldemar Modestowicz, a dialogi napisał Jakub Kowalczyk. Omawiamy ze spoilerami!

Mandalorian wraz z Baby Yodą docierają w końcu na planetę Korvus, gdzie mają odszukać tytułowego Jedi – Ahsokę Tano. Drogę wskazała mu Bo-Katan Kryze, przywódczyni innej grupy mandaloriańskich wojowników z poprzednich odcinków. Din chce w ten sposób znaleźć lud, z którego wywodzi się jego mały towarzysz oraz kogoś, kto nauczy go korzystać z Mocy. Bohaterkę widzimy już w pierwszej scenie, gdzie daje popis swoich umiejętności walki mieczem świetlnym. W rolę wciela się Rosario Dawson, którą fani komiksów Marvela kojarzyć mogą z roli pielęgniarki Claire Temple w serialach Netfliksa opowiadających o grupie Defenders. Dotychczas postaci głosu użyczała Ashley Eckstein, a jej polskim odpowiedniekiem była Agnieszka Kudelska. Zapewne ze względu na zmianę oryginalnej aktorki, zmienił się również polski głos na potrzeby występu w „The Mandalorian”. Nową Ahsoką Tano została więc Paulina Holtz i jest to strzał w dziesiątkę. Jej interpretacja postaci, bardziej z czasów serialu „Star Wars: Rebelianci”, niż z „Wojen klonów”, jest bardzo intymna, a przy tym mocna i zdecydowana – idealnie oddaje charakter postaci. Dubbingowa kariera Holtz rozwinęła się najbardziej po jej występie w Kinowym Uniwersum Marvela, gdzie została polskim odpowiednikiem Gamory w serii „Strażnicy Galaktyki”. Od tamtego czasu aktorkę mogliśmy usłyszeć również w polskich wersjach takich filmów jak: „Auta 3”, „Valerian i miasto tysiąca planet”, „Dumbo”, czy niedawno „Tajne Stowarzyszenie Królewskich Sióstr i Braci”.

Choć początkowo motywacje Ahsoki nie są jasne, wiemy, ze walczy ona z Rozjemczynią, kobietą władającą miasteczkiem na Korvus. W rolę wciela się Diana Lee Inosanto, a jej polskim głosem została Monika Krzywkowska. Choć nie podejrzewamy, żeby postać powróciła w kolejnych odcinkach, warto znów zwrócić uwagę na powtarzający się wciąż udział polskiej aktorki w kolejnym uniwersum Disneya. Niedawno zaznaczaliśmy, że Krzywkowska pojawiła się w roli domniemanej głównej antagonistki serii „WandaVision”. Był to jedynie zwiastun, ale biorąc pod uwagę, że najpewniej za produkcję również odpowiedzialny będzie Waldemar Modestowicz, istnieje ryzyko, że reżyser będzie chciał dać jednej ze swoich ulubionych aktorek kolejną rolę. W MCU byłaby to już trzecia. W Gwiezdnych wojnach również. Monika Krzywkowska użyczyła dotychczas głosu w filmach „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, gdzie wcieliła się w znaną ze starszych trylogii Mon Mothmę, a następnie wystąpiła w solowym „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”, gdzie została odpowiednikiem jednej z głównych bohaterek, Val. Choć jej występ w „The Mandalorian” również należy liczyć do jednorazowych, Disney nie powinien zezwalać na tego typu duble w obrębie jednego uniwersum filmowego. Niestety, bo Monika Krzywkowska jest aktorką świetną i brzmi bardzo dobrze w większości ról, które dostaje w dubbingu. Może to już czas na wymianę osoby za sterami, na kogoś ze świeższymi pomysłami?

Przybocznym pomocnikiem Rozjemczyni jest z kolei Lang, w rolę którego wciela się Michael Biehn, znany z pierwszych filmów z serii „Terminator”. Choć aktor pojawia się na przestrzeni całego odcinka, jego postać jest bardzo wyważona i oszczędna w słowach. Jego polskim głosem został natomiast Arkadiusz Janiczek, którego z kolei za mało w dubbingu i którego z pewnością chcielibyśmy słuchać więcej.

Kameralny odcinek „Jedi” należy do najbardziej przełomowych, bo dowiadujemy się z niego najwięcej szczegółów, mających wpływ na wygląd całego uniwersum. Przede wszystkim poznajemy informacje dotyczące Baby Yody – w tym jego prawdziwe imię, które brzmi ono Grogu! Dowiadujemy się także, że Ahsoka nie jest w stanie pomóc malcowi w szkoleniu, bo ten jest zbyt przywiązany do swojego towarzysza, Dina. Jedi poleca jednak, by bohaterowie udali się na Titana do starej świątyni, gdzie być może mały Grogu zjednoczy się z Mocą i odszuka swojego Mistrza. Najważniejszą dla przyszłości uniwersum wskazówką jest jednak prawdziwy cel Ahsoki. Jak się okazuje, szuka ona Admirała Thrawna, który w finale serialu „Star Wars: Rebelianci” przenosi się w nieznane nikomu miejsce wraz z głównym bohaterem serii, Ezrą. Oznacza to, że Jedi nie ustaje w poszukiwaniach, co może wskazywać nam, dokąd zmierza „The Mandalorian” lub co dla postaci Dawson szykują twórcy.

„The Mandalorian” z nowymi odcinkami powraca na Disney+ w piątki o godzinie 9:00 czasu polskiego.

Dodaj komentarz