„Tragedia” to 14. odcinek serialu „The Mandalorian”, który zadebiutował dziś na platformie Disney+ w wersji z polskim dubbingiem. Jego reżyserem był Robert Rodriguez, odpowiedzialny za takie filmy jak „Alita: Battle Angel”, seria „Mali agenci”, czy za nadchodzącą propozycję od Netfliksa, „Będziemy bohaterami”. Przede wszystkim jednak, odcinek ten w końcu w pełni wprowadza nam postać Boby Fetta, jednego z najbardziej znanych mandaloriańskich łowców nagród, bohatera filmu „Gwieznde wojny: Część II – Atak klonów”. Za reżyserię polskiego dubbingu odpowiada Waldemar Modestowicz, dialogi napisał Jakub Kowalczyk, a w głównej roli powraca oczywiście Grzegorz Małecki. Omawiamy ze spoilerami!

Za radą Ahsoki, Din zabiera swojego małego towarzysza Grogu (w naszych sercach wciąż zwanego Baby Yodą) na planetę Titan do starej świątyni Jedi. Ma się tam zjednoczyć z Mocą i przywołać któregoś z Mistrzów, by kontynuować swoje szkolenie. Gdy tylko maluch wpada w trans, niedaleko bohaterów ląduje tajemniczy statek. Jak się jednak okazuje, należy on do samego Boby Fetta, który tropił Dina od samego początku sezonu, by teraz odzyskać swoją mandaloriańską zbroję. W roli powraca oczywiście Temuera Morrison, a jego polskim głosem ponownie zostaje Wojciech Paszkowski. To z pewnością ucieszy wielu fanów serii, którzy bardzo liczyli na zachowanie głosów z poprzednich produkcji. To sytuacja odwrotna do tej z poprzedniego odcinka, gdy wspomniana już Ahsoka otrzymała na potrzeby serialu nowy głos, a nie ten znany z animacji. Z drugij jednak strony jest także przypadek Bo-Katana, którą podobnie jak w kreskówkach zdubbingowała Dorota Landowska. Moim osobistym zdaniem, Wojtek Paszkowski brzmi w roli o wiele lepiej właśnie w „The Mandalorian”, niż w filmowej serii. Postać jest tu o wiele starsza i znacznie prawdziwiej łączy się ze swoim polskim odpowiednikiem.

Staremu Mandalorianinowi towarzyszy Fennec Shand, postać, którą poznaliśmy już w jednym z odcinków pierwszego sezonu. Choć bohaterka zginęła i została pozostawiona przez Mando na środku pustyni, twórcy wyraźnie zasugerowali, że to nie był koniec jej wątku. Wówczas jej życie uratował właśnie Boba Fett, któremu teraz kobieta spłaca dług. W roli powraca Ming-Na Wen znana przede wszystkim z serialu „Agenci T.A.R.C.Z.Y.”, a w jej roli w polskim dubbingu powraca Agnieszka Warchulska. W zamian za zbroję swojego ojca Jango Fetta, Boba i Fennec oferują się zadbać o bezpieczeństwo małego Grogu, za którego cena na czarnym rynku drastycznie wzrosła. Zaraz potem na miejscu pojawi się także imperialny statek pełen szturmowców działających na zlecenie Moffa Gideona.

Tu oczywiście powraca Giancarlo Esposito, którego polskim głosem jest Marek Kalita. W małej roli w odcinku powraca także imperialna oficer, którą widzieliśmy już pod koniec jednego z poprzednich odcinków, meldującą Gideonowi wykonanie misji podłożenia urządzenia namierzającego we Wrzeszczocie. W rolę wciela się Katy O’Brian, a zdubbingowała ją Marta Masza Wągrocka. Niestety, Grogu zostaje uprowadzony przez krążownik Gideona, który planuje kontynuować na nim eksperymenty. Choć nie wiemy jeszcze co mają one na celu, z pewnością dowiemy się tego jeszcze w tym sezonie.

Warto wspomnieć również, że na krótką chwilę w odcinku powraca Gina Carano jako Cara Duna, obecnie szeryf miasteczka na Nevarro, która ponownie przemawia głosem Martyny Trawczyńskiej-Szymańskiej. Mandalorianin prosi kobietę o pomoc w zlokalizowaniu Mayfelda, postaci, którą również poznaliśmy już w pierwszy sezonie serialu. To były imperialny snajper, obecnie najemnik, który odsiaduje wyrok za akcję odbicia niebezpiecznego więźnia. Din oczekuje, że bohater pomoże mu odbić Grogu, jednak zanim to nastąpi, sam będzie musiał uwolnić go zza krat. Choć Mayfeld nie pojawia się w odcinku osobiście, a jedynie za pośrednictwem archiwalnych zdjęć na monitorze komputera, w roli powróci Bill Burr. Przypomnijmy również, że jego polskim głosem w pierwszym sezonie był Przemysław Sadowski.

„The Mandalorian” z nowymi odcinkami powraca na Disney+ w piątki o godzinie 9:00 czasu polskiego.

Dodaj komentarz