Dziś w nocy po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor najbardziej kojarzony z roli Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”, w którym grał od 1999 roku. W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 roku w Mnowie. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, po czym zadebiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W późniejszych latach grał także w spektaklach takich teatrów jak: Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Ludowy w Krakowie-Nowej Hucie, Teatr Polski we Wrocławiu oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Z udokumentowanych źródeł wiadomo jedynie o występie aktora w dubbingu do filmu animowanego „Dziadek do Orzechów” z 2005 roku. Poza tym, artysta głosu użyczał głównie w słuchowiskach, z których wymienić możemy takie tytuły jak „Czełkasz” (1959), „Inwazja z Aldebarana” (1960), „Cierpienia księcia Sternenhocha” (1984), czy bardziej współczesne: „Męczeństwo” (2007) i „Anhelli” (2008).

Rodzenie i najbliższym aktora składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dodaj komentarz