„Przygody Tintina” to francusko-kanadyjska kreskówka stworzona na podstawie serii belgijskich komiksów autorstwa artysty Georges’a Remi, znanego również pod pseudonimem Hergé. Jej produkcja trwała w latach 1991-1992, jednak w Polsce zadebiutowała dopiero w październiku 1995 roku na antenie Canal+. Wówczas za opracowanie dubbingu odpowiedzialne było studio Master Film, a w tytułowej roli wystąpił Tomasz Kozłowicz, jednak polska wersja oficjalnie nie zachowała się w żadnej formie.

Wczoraj serial ponownie trafił do emisji, tym razem na kanale TVP ABC, gdzie otrzymał zupełnie nową wersję dubbingu, której obsadę i twórców prezentujemy poniżej. Emisja „Przygód Tintina” będzie miała miejsce codziennie: w poniedziałki o 20:45 oraz od wtorku do niedzieli o 20:50. Przypomnijmy, że to najpopularniejsza animowana adaptacja przygód młodego Tintina, licząca 39 odcinków ulokowanych w 3 sezonach. Poza nią powstały także trzy filmy animowane: „Przygody Tintina: Kłopoty z profesorem” (1964), „Tintin i świątynia Słońca” (1969), „Tintin i jezioro rekinów” (1972) oraz film „Przygody Tintina” z 2011 roku, w których wystąpili m.in. Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Simon Pegg, Nick Frost i Toby Jones.

Za opracowanie nowej wersji polskiego dubbingu do serialu odpowiedzialne było Studio Eurocom. Jej reżyserią zajęła się Zuzanna Galia, dialogi napisała Agnieszka Wiśniewska, a nad realizacją dźwięku i montażu pracował Sławomir Karolak. Głosów postaciom użyczyli: Bartosz Wesołowski (Tintin), Andrzej Chudy (Baryłka), Janusz Wituch (Tajniak), Janusz Zadura (Jawniak), Mariusz Czajka (Alan), Wojciech Chorąży, Waldemar Barwiński, Katarzyna Kozak, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Ewa Serwa, Kamil Pruban i inni.

„Przygody Tintina” już na antenie TVP ABC!

Dodaj komentarz