12 marca w Warszawie zmarła Aleksandra Koncewicz, polska aktorka, w 1968 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Aleksandra Koncewicz urodziła się 12 listopada 1930 roku w Warszawie. Choć egzamin eksternistyczny zdała dopiero w 1952 roku, już rok wcześniej stanęła na deskach teatru. Współpracowała między innymi z teatrami: Ziemi Pomorskiej w Toruniu (1950), Polskim w Bydgoszczy (1950-55), Dramatycznym w Poznaniu (1955-69) oraz Klasycznym (1969-71), Rozmaitości (1971-77) i Na Targówku (1977-89) w Warszawie. Na ekranach widzowie mogą ją kojarzyć z ról w takich produkcjach jak: „Awantura o Basię”, „Daleko od noszy”, „Plebania” czy „Na Wspólnej”.

W dubbingu swojego głosu użyczała sporadycznie. Aktorka wzięła udział w nagraniach takich klasycznych wersji polskich jak „Jak, Klaudiusz”, czy „Wielka miłość Balzaka”, a także innych popularnych produkcji: „Smerfy” jako Matka Natura, „Spider-Man” jako May Parker, „SpongeBob Kanciastoporty” jako babcia SpongeBoba, czy „Witaj, Franklin”, gdzie użyczyła głosu narratorce serialu. Gościnne role Aleksandra Koncewicz zaliczyła także w „Przygodach Sary Jane” oraz „Co gryzie Jimmy’ego?”, emitowanych na antenie Cartoon Network.

Głos aktorki mogliśmy usłyszeć również w filmach „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, „Lassie”, „Oliver Twist” oraz „Kroniki Spiderwick”, gdzie użyczyła głosu postaci granej przez Joan Plowright i „Niania i wielkie bum”, gdzie zdubbingowała znaną z serii Harry Potter aktorkę Maggie Smith.

Rodzinie i najbliższym artystki składamy najszczersze kondolencje.

Dodaj komentarz