Dziś w nocy czasu polskiego miało miejsce jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w branży filmowej – 93. gala wręczenia Nagród Akademii Filmowej. Wyjątkowo, przez wzgląd na sytuację na świecie, odbyła się ona później niż zazwyczaj. Choć produkcje z najważniejszych kategorii są zazwyczaj pozbawione w naszym kraju dubbingu, należy zwrócić uwagę na przełomowe nagrody dla filmu „Nomadland”.

Produkcja otrzymała statuetkę za najlepszy film, za główną rolę żeńską dla Frances McDormand oraz za reżyserię dla Chloé Zhao, czyniąc ją drugą kobietą w historii, która otrzymała nagrodę w tej kategorii. Jednocześnie należy przypomnieć, że artystka stworzyła także jedną z nadchodzących superprodukcji Kinowego Uniwersum Marvela, „Eternals”, który był kręcony z „Nomadland” niemalże jednocześnie.

W tym roku jednak, jedyną nagrodzoną produkcją z dubbingiem była animacja wytwórni Pixar i Disney „Co w duszy gra” za najlepszy film animowany oraz muzykę filmową. Wśród nominowanych były także filmy „Naprzód” Pixara i „Wyprawa na Księżyc” Netfliksa oraz pozbawiony dubbingu „Sekret wilczej gromady” i bezdialogowy „Baranek Shaun Film. Farmageddon”. W pozostałych kategoriach nominowane były także: „Mulan” (kostiumy i efekty specjalne), „Pinokio” (kostiumy i charakteryzacja), „Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga” (utwór muzyczny „Husavik”) oraz „Co w duszy gra” (dźwięk).

Przypomnijmy, że za opracowanie dubbingu do „Co w duszy gra” odpowiedzialne było studio SDI Media. Reżyserem dialogów był Wojciech Paszkowski, reżyserką muzyczną została Anna Serafińska, dialogi napisał Jan Wecsile, a teksty piosenek stworzyli Ryszarda Kunce i Aleksandra Kwaśniewska. Głosów głównym bohaterom użyczyli: Tomasz Kot, Joanna Koroniewska, Paweł Domagała, Anna Ułas, Kinga Ilgner, Krzysztof Dracz, Olga Sawicka, Igor Kwiatkowski, Robert Amirian, Danuta Błażejczyk, Blanka Kot, Anna Korcz, Krzysztof Zalewski, Miriam Aleksandrowicz i Jacek Fedorowicz.

Dodaj komentarz