Waldemar Modestowicz jest jednym z najważniejszych czynników ekspansji polskiego dubbingu na kinowe filmy superbohaterskie, która rozpoczęła się niemal 10 lat temu wraz z premierą „Avengers”. Poza masą kolejnych produkcji spod szyldu Marvela otrzymaliśmy od reżysera także najnowszą trylogię Gwiezdnych wojen, czy pierwszą zdubbingowaną część z serii Piraci z Karaibów, „Zemstę Salazara”.

Choć do warsztatu i jakości dubbingów Modestowicza nie sposób się przyczepić, to wielu zauważa, że reżyserowi powoli zaczyna brakować pomysłów. Dodatkowo, poza trzema filmami z MCU rocznie dochodzi teraz także kilka seriali, a przygotowanie wszystkich tych dubbingów zajmuje dużo czasu. Za dużo jak na jedną osobę. Disney oraz studio SDI powinny więc rozważyć dołączenie do marvelowskiego uniwersum kolejnego nazwiska, które wspomoże, a w przyszłości może nawet zastąpi Waldemara Modestowicza na pozycji wiodącego reżysera. Oto nasze propozycje!

ARTUR KACZMARSKI
Artur Kaczmarski to obowiązkowe pierwsze miejsce na naszej liście. Od lat działa w branży dubbingowej, początkowo jako aktor, później także jako reżyser. To co go wyróżnia to bardzo duży research dokonywany przed każdym swoim projektem. To właśnie w jego dubbingach najczęściej otrzymywaliśmy zachowania znanych już głosów i to nie tylko w filmach aktorskich, ale też w serialach animowanych. Dodatkowo Kaczmarski ma bardzo dobre oryginalne pomysły obsadowe, co w szczególności mogłoby pomóc obciążonemu już MCU. W ostatnich latach spod jego ręki wyszły takie produkcje jak: „Twój Vincent”, „Pułapka czasu”, „Zegar Czarnoksiężnika”, „Czarownica 2”, „Artemis Fowl”, bardzo chwalona premiera ostatnich tygodni, czyli „Cruella” oraz druga część marvelowskiego Spider-Mana, „Daleko od domu”, dystrybuowana przez wytwórnię Sony.

AGNIESZKA ZWOLIŃSKA
Kolejne zdolne, acz nie tak powszechne nazwisko jeśli chodzi o filmy kinowe. Poza reżyserią Zwolińska pisze także świetne dialogi oraz teksty piosenek, a najwięcej jej tytułów pochodzi właśnie ze studia SDI. W swoim dorobku ma reżyserię takich seriali jak „Transformers Prime”, „Steven Universe”, „Lwia Straż”, natomiast w produkcjach kinowych znalazły się obie części „LEGO przygody”, „Godzilla II: Król potworów”, czy piątkowa premiera Warner Bros. „Tom i Jerry”. W naszej opinii Agnieszka Zwolińska jest zdecydowanie za rzadko zatrudniana przy większych aktorskich tytułach, bo udowodniła już, że potrafi zrobić dobry research oraz obsadzić i poprowadzić ciekawe nazwiska.

ŁUKASZ LEWANDOWSKI
Nazwisko tego twórcy przewijało się już wielokrotnie w kontekście przejęcia Kinowego Uniwersum Marvela. Problem jednak w tym, że z czasem podpadł widzom dużą ilością zmian w obsadzie oraz niezrozumieniem ciągłości produkcji, w szczególności przy serialach z uniwersum Gwiezdnych wojen. Nie mniej jednak, gdyby produkcja w odpowiedni sposób nadzorowała jego dobór aktorów, nie powinno być problemu z jakościowym wykonaniem przez niego dubbingów, co już wielokrotnie udowodnił przeróżnymi tytułami Disneya. Łukasz Lewandowski ma na swoim koncie takie tytuły jak „Uniwersytet potworny”, „W głowie się nie mieści”, aktorskie „Co wiecie o swoich dziadkach?” oraz ubiegłoroczne premiery Disney+ „Magiczne wakacje” i „Chmury”.

AGNIESZKA MATYSIAK
Agnieszka Matysiak to z kolei naczelna reżyserka w Film Factory Studio. Pomimo problemu z respektowaniem castingów innych studiów (w szczególności w przypadku aktorskich kinowych produkcji Warner Bros.) jest niemalże stworzona do objęcia stanowiska reżyserki MCU. Na przestrzeni lat stworzyła dubbingi do większości filmów z serii Harry Potter, które kontynuują się teraz w serii Fantastyczne zwierzęta, „Złoty kompas”, „Player One”, czy „Pokémon: Detektyw Pikachu”. Artystka ma przede wszystkim szeroką bazę ciekawych nazwisk w swoim garnizonie i już niejednokrotnie wykorzystywała dobrodziejstwa wysokiego budżetu kinowego zapraszając znane lecz wciąż świeże w dubbingu osobistości.

ELŻBIETA KOPOCIŃSKA
Podobnie jak Agnieszka Matysiak pracuje głównie w Film Factory Studio, tak Elżbieta Kopocińska jest związana ze studiem Start International Polska. Choć kiedyś bardzo krytykowana za brak zróżnicowania w swoich dubbingach, ostatnie lata jej reżyserii odkupiły dawne winy. W jej filmografii znalazły się takie tytuły jak: „Transformers: Ostatni rycerz”, „Jurassic World: Upadłe królestwo”, „Power Rangers”, „Azyl”, „Robin Hood: Początek”, „Bumblebee”, najnowsze dwie części serii Jumanji oraz oczywiście jeden z najgłośniejszych dubbingów serialowych ostatnich lat, netfliksowy „Wiedźmin”. Należy pamiętać, że choć wielokrotnie zdarzało się, że głośne nazwiska z filmów Marvela były wymieniane na mniej znane, acz równie dobre, spowodowane to być może niskimi budżetami dubbingów do filmów UIP.

W przypadku wszystkich naszych propozycji potrzebna by była szczegółowa kontrola kierowników produkcji, by zachować ciągłość z poprzednimi filmami (a jest ich przecież ponad 20). Nie uważamy również, że inni aktualnie pracujący reżyserzy nie byliby odpowiedni na stanowisko, ale nie wszyscy otrzymali na razie możliwość odpowiedniego wykazania się aktorskimi produkcjami na najwyższym poziomie. Najważniejsze jest to, by w odpowiedni sposób zaopiekować się dubbingami filmów i seriali Marvela, których tak wiele należy spodziewać się w nadchodzących latach.

Dodaj komentarz