Disney+ oficjalnie wejdzie do Polski w ciągu najbliższych kilku miesięcy, bowiem zapowiedzianą datą startu w naszym kraju wciąż jest enigmatyczne „lato 2022”. W związku z tym dodawanie starszych treści należących zarówno do Disneya, jak i podporządkowanych mu studiów (Marvel Studios, Lucasfilm, Pixar, 20th Century Fox, czy NatGeo) idzie pełną parą. W ostatnim czasie informowaliśmy o debiucie klasycznego serialu „Agent Kuper” z dubbingiem powstałym 16 lat temu, natomiast wczoraj pojawiła się kolejna perełka kochana przez fanów.

Chodzi oczywiście o klasyczny serial animowany „X-Men” tworzony w latach 1992-1997, opowiadający o przygodach najpopularniejszej grupy mutantów w uniwersum Marvela. Wielu polskich widzów pamięta go z emisji na antenie Fox Kids, ponieważ wraz z innymi serialami superbohaterskimi tamtych lat ukształtował on dzisiejszych dorosłych fanów. Wczorajszego wieczora na Disney+ udostępniony został dubbing do jednego z 76 wyprodukowanych odcinków, a w najbliższych tygodniach należy spodziewać się ich więcej.

Dubbing do „X-Menów” powstawał od roku 1998 w Studio Eurocom. Jego reżyserami byli Jerzy Dominik i Andrzej Precigs, a w głównych rolach wystąpili między innymi: Andrzej Arciszewski (Bestia), Janusz Bukowski (Charles Xavier), Robert Czebotar (Cyklop), Anna Apostolakis (Jean Grey), Paweł Szczesny (Magneto), Tomasz Marzecki (Wolverine), Agata Gawrońska-Bauman (Ruda) oraz Krystyna Koznecka, Iwona Rulewicz i Aleksandra Rojewska (Jubilee).

Skoro udało się odzyskać stary, bo prawie 25-letni dubbing do „X-Menów”, z pewnością należałoby się spodziewać rychłego udostępnienia polskich wersji do kolejnych seriali animowanych Marvela jak: „Spider-Man” (1994), „Fantastyczna Czwórka” (1994), „Incredible Hulk” (1996), czy „Iron Man: Obrońca dobra” (1994). Oczywiście produkcji jest o wiele więcej, ale ze względu na wiek tych wymienionych powyżej istniały obawy o to, czy ich stan pozwoli na udostępnienie na Disney+. Przypomnijmy również, że pod koniec ubiegłorocznego Dnia Disney+ zapowiedziana została kontynuacja klasycznych „X-Menów”, która ma zadebiutować w 2023 roku.

Dodaj komentarz