Po długiej chorobie zmarła legenda polskiego dubbingu, Jacek Czyż. Zaledwie 5 dni temu obchodził 67. urodziny.

Aktor urodził się 19 lipca 1953 roku w Sosnowcu, a w 1977 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zaraz po studiach, dzięki reżyser Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz, rozpoczął swoje pierwsze nagrania w dubbingu. Występował również na deskach Teatru Komedii oraz Teatru Narodowego.

W swojej bogatej filmografii Jacek Czyż posiadł role znane całym pokoleniom Polek i Polaków. Był głosem Płomyka w animowanej „Pięknej i Bestii”, Rafikiego w „Królu Lwie”, Mojo Jojo w „Atomówkach”, czy Argusa Filcha w filmach z serii „Harry Potter”.

W 2017 roku u aktora zdiagnozowano raka prostaty z przerzutami na kości. W wyniku udaru mózgu aktor cierpiał również na hemianopasję (niedowidzenie połowiczne). Choroby zmusiły go do rezygnacji z życia zawodowego oraz samodzielnego funkcjonowania. W marcu 2019 roku, Aleksander Orsztynowicz-Czyż, zorganizował dla ojca internatową zbiórkę pieniędzy. Udało się uzbierać ponad 30 000 złotych (ponad 10 000 złotych więcej niż zakładano), które pomogło w codziennym życiu oraz wymagającym leczeniu.

Na ręce rodziny i najbliższych składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dodaj komentarz