Batman, jeden z najpopularniejszych superbohaterów wywodzących się z komiksów wydawnictwa DC Comics, obchodzi dziś swoje 80. urodziny! Poza masą powieści graficznych, przygody człowieka-nietoperza są także historiami najczęściej przenoszonymi na małe i duże ekrany.

Przez lata fani toczyli zaciekłą dyskusję na temat tego, który z dwóch głównych głosów Mrocznego Rycerza jest lepszy: Radosław Pazura, czy Andrzej Ferenc? W związku z tym, prezentujemy Wam kompletną listę wszystkich głosów Batmana aka Bruce’a Wayne’a w polskim dubbingu! Który jest Waszym ulubionym?

Krzysztof Stelmaszyk użyczył głosu postaci Batmana tylko raz, w filmie animowanym „Maska Batmana”. Niewielu jednak wie, że jest on pierwszym udokumentowanym głosem Mrocznego Rycerza w polskim dubbingu.

Kariera Andrzeja Ferenca w roli Mrocznego Rycerza rozpoczęła się od filmu fabularnego „Batman i Robin”, w którym to aktor użyczył głosu George’owi Clooneyowi. Zaraz potem Ferenc zdubbingował też Batmana w kilku filmach animowanych, specjalnym wydaniu serialu Batman (1992) na kasetach wideo oraz gościnnie w serialu animowanym o Scoobym Doo.

W międzyczasie do emisji trafił serial „Batman przyszłości”, w którym tytułowym bohaterem był nastoletni Terry McGuinese. Jego mentorem natomiast był stary Bruce Wayne, któremu w ciągu serialu udało się nawet przywdziać kostium Batmana. W tej wersji głosu użyczył mu Marcin Troński.

Najbardziej rozpoznawalny obecnie głos Batmana to oczywiście Radosław Pazura. Po raz pierwszy aktor wcielił się w rolę Mrocznego Rycerza w 2002 roku w serialu „Liga sprawiedliwych”, co powtórzył później w wielu produkcjach animowanych. Już wkrótce usłyszymy go ponownie w gościnnej roli w nowym serialu „Scooby Doo… i zgadnij kto?”.

Rolę starego Bruce’a Wayne’a powtórzono w jednym z odcinków serialu „Liga sprawiedliwych bez granic”, w którym bohaterowie przenoszą się w przyszłość. Tym razem to Henryk Talar wcielił się w starego Batmana. Ciekawostką jest, że w oryginalnej wersji młody i stary Batman mieli wspólne sceny, a głosu użyczał im obu Kevin Conroy.

Po cichu, pod nosami fanów przemknęły dwie gry edukacyjne, w których głównym bohaterem był człowiek-nietoperz. Wówczas to Janusz Wituch, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiego dubbingu, wcielił się w tę rolę.

Gdy w 2012 roku w Polsce zadebiutował nowy serial o młodych bohaterach, „Liga Młodych”, rolę przywódcy Ligi Sprawiedliwych odegrał Robert Czebotar. Była to rola drugoplanowa, choć postać Batmana powracała w wielu odcinkach animacji.

Z dużą rolą Batman pojawił się też w serii filmów LEGO: „LEGO przygoda” oraz jej dwóch kontynuacjach „LEGO przygoda 2” i „LEGO Batman: Film”. W tych kinowych produkcjach głosów Batmanowi użyczył Krzysztof Banaszyk. W międzyczasie aktor zdubbingował bohatera także w grze komputerowej „LEGO DC Super-Villains Złoczyńcy”.

Jacek Rozenek był aktorem, który wcielił się w postać Batmana w filmach aktorskich należących do kinowego uniwersum DC Comics. Łącznie użyczył głosu Benowi Afflecowi w trzech produkcjach: „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”, „Liga Sprawiedliwości” oraz gościnnie w „Legionie samobójców”.

W gościnnym występie w serialu „Młodzi Tytani: Akcja!”, Batman przemówił głosem Szymona Mysłakowskiego. Był to specjalny odcinek tej produkcji, w którym przywołane przez bohaterów wspomnienia zostały stworzone w stylu starych seriali z człowiekiem-nietoperzem.

Kamil Pruban był głosem człowieka-nietoperza w miniserialu internetowym „Justice League Action”. Produkcję można obejrzeć online na kanale DC Kids w serwisie YouTube. Co ciekawe, w samym serialu tej wersji Nietoperza głosu użyczył Radosław Pazura.

W kinowym filmie animowanym „Młodzi Tytani: Akcja! Film” w bardzo małą, karykaturalną rolę Batmana wcielił się Marek Robaczewski. Aktor był jednocześnie reżyserem dubbingu do tej produkcji.

Dodaj komentarz