W wieku 85 lat zmarł wybitny aktor oraz artysta kabaretowy, Jan Kobuszewski.

Swoją karierę rozpoczął po ukończeniu PWST w Warszawie w 1956 roku. Grał na desach takich teatrów jak Młoda Warszawa, Teatru Studio, Teatru Polskiego i Wielkiego w Warszawie oraz Teatru nowego w Łodzi i warszawskiego teatru Kwadrat. Prywatnie wuj aktora Wiktora Zborowskiego.

Związany był z Kabaretem Dudek, Kabaretem Olgi Lipińskiej oraz Kabaretem Starszych Panów. Był również współgospodarzem Wielokropka, pierwszego satyrycznego programu telewizyjnego. Wystąpił w wielu produkcjach tworzonych w ubiegłym stuleciu. Najbardziej znany był z seriali „Wojna domowa”, „Alternatywy 4” czy filmów „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”, „Poszukiwany, poszukiwana”. Epizodycznie pojawił się również w „Hallo Szpicbródka” oraz „Czterdziestolatku”.

W dubbingu najbardziej aktywny był w czasach jego „złotego wieku”. Użyczył głosu w takich produkcjach jak „Byłem Montgomerym” (1960), „Anatomia morderstwa” (1959), czy „Zbrodnia i kara” (1969). Był również narratorem w serialu animowanym o Jacku i Placku, „O dwóch takich, co ukradli księżyc” oraz wziął udział w nagraniach do dwóch gier z serii „Baldur’s Gate”. Można go również usłyszeć w słuchowiskach „Rodzina Poszepszyńskich”, czy „Matysiakowie”

Dodaj komentarz