Jakiś czas temu Netflix poinformował, że 27 września na platformie udostępnią wybrane sezony „Miasteczko South Park”, serialu animowanego dla dorosłych widzów tworzonego bez przerwy od 1997 roku. Kreskówkę można było już w Polsce obejrzeć: od 2013 roku dla stacji Comedy Central dubbing do niej opracowuje Maciej Kowalski w studio Start International Polska.

Choć nie wiadomo ile dokładnie serii serialu zostało zdubbingowanych, a wspomniana wyżej wersja była emitowana dopiero od 11. sezonu, Netflix udostępnił ich tylko pięć: 1., 18., 19., 20. oraz 21. Przykro było dowiedzieć się w ubiegły piątek, że odcinki South Parku zostały udostępnione bez polskiego dubbingu.

Satyryczny serial animowany wyśmiewający obecne trendy, celebrytów i polityków, przedstawia świat widziany oczami czwórki wyjątkowo wulgarnych dzieciaków.

Dziś w nocy pojawiła się informacja, wyłapana przez wprawne oko fanów dubbingu, że wszystkie udostępnione odcinki posiadają polską wersję językową! Tylko że dla publiczności w Niemczech. To już nie pierwszy raz, gdy nasz dubbing jest dostępny dla widzów w innych krajach świata, natomiast w Polsce nie.

Chcąc sprawdzić tą sytuację, skontaktowaliśmy się z samym źródłem, czyli platformą Netflix. Są oni świadomi zajścia, a powodem braku dubbingu w naszym kraju są umowy licencyjne. Oznacza to, że prawa do emisji serialu w polskiej wersji należą do Comedy Central i tylko przez nich mogą być obecnie używane. Platforma nie wyklucza jednak, że, gdy tylko sytuacja ulegnie zmianie, polski dubbing będzie mógł pojawić się również u nich.

Ciekawostką jest również, że udostępniony na niemieckim Netfliksie dubbing do pierwszej serii nie był wcześniej emitowany w polskiej telewizji, choć w czasie czytanej tyłówki lektor (Tomasz Knapik) informuje, że polska wersja powstała dla stacji Comedy Central. Oznacza to, że mamy do czynienia z premierą drugiej wersji dubbingu do pierwszego sezonu (skomplikowane, nie?).

21. sezon „Miasteczka South Park” można obecnie zobaczyć po polsku na antenie Comedy Central w każdą niedzielę i poniedziałek o 00:30.

Dodaj komentarz