W minionym tygodniu studio Warner Bros. zapowiedziało powstanie filmu zatytułowanego „Irena Sendler”. Produkcja opowie historię polskiej działaczki i noblistki, Ireny Sendlerowej, która w trakcie II wojny światowej ocaliła z holokaustu ponad 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. To nie pierwszy obraz przedstawiający losy bohaterki – jej temat w 2009 roku porusza również polsko-amerykańska produkcja „Dzieci Ireny Sendlerowej”, w której w główną rolę wcieliła się Anna Paquin, a głosu w polskim dubbingu użyczyła jej Aneta Perchuć. W filmie pojawili się również polscy aktorzy, m.in.: Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Krzysztof Pieczyński oraz Olga Bołądź.

Nowy, wysokobudżetowy film wyreżyseruje Stuart Hazeldine, twórca takich produkcji jak „Chata”, czy „Egazmin”. W tytułową rolę wcieli się natomiast, znana z roli Wonder Woman w kinowym uniwersum DC Comics, Gal Gadot. Warto podkreślić, że aktorka pochodzi z Izraela, a jej babcia wciąż mieszka w Warszawie, więc jej casting z pewnością nie jest przypadkowy. Jednym z najpopularniejszych i ostatnich głosów Gadot w polskim dubbingu była wspomniana już wyżej Olga Bołądź.

Oba powyższe fakty, czyli opowiadanie o wydarzeniach dziejących się w naszym kraju z perspektywy ważnej postaci historycznej oraz obsadzenie w tej roli znanej amerykańskiej aktorki o polskich korzeniach, diametralnie zwiększają szanse na to, że film obejrzymy w kinach z polskim dubbingiem. Nie byłaby to pierwsza sytuacja tego typu: poza wspominanymi już „Dziećmi Ireny Sendlerowej”, w ostatnim czasie polskiej wersji językowej doczekały się też takie produkcje historyczne jak „Azyl” z Jessicą Chastein, opowiadający o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo oraz serial BBC „Szpiedzy w Warszawie” z Davidem Tennantem i Janet Montgomery.

Niewykluczone, że w obsadzie „Ireny Sendler” pojawią się również polskie nazwiska, jednak na więcej informacji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ponieważ film nie ma jeszcze daty premiery.

Dodaj komentarz