fbpx

Nie żyje Henryk Łapiński

Nie żyje Henryk Łapiński
Foto: Teatr Ateneum

W wieku 87 lat zmarł dziś aktor Henryk Łapiński. Jak donoszą “Dzieje Khorinis”, powodem śmierci była niewydolność płucno-oddechowa.

Henryk Łapiński urodził się 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył łódzką PWSTiF, po czym od razu związał się z warszawskim teatrem Ateneum, gdzie grał nieprzerwanie po dziś dzień. Wielokrotnie odznaczany, między innymi: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, czy Gloria Artis. W 2019 roku sylwetka artysty stała się tematem jednego z filmów dokumentalnych “Projektu Nestorzy”, który załączamy poniżej.

Z wielu ról dubbingowych Henryka Łapińskiego wspomnimy chociażby o Panoramiksie w animowanych filmach z serii “Asterix i Obelix”, czy udziale w produkcjach jak “Wizyta starszej pani”, “Kacper”, “Wędrówka do domu”, “Maska Batmana”, “Elżbieta, królowa Anglii”, “Smerfy”, “Babar”, czy stosunkowo niedawno w filmach “Pan Popper i jego pingwiny” i “Wyśpiewać marzenia”. We wczesnych latach swojej kariery, aktor brał również udział w nagraniach do wielu słuchowisk radiowych, co kontynuował po dziś dzień. Są to obecnie najświeższe i prawdopodobnie ostatnie produkcje, w których możemy usłyszeć Henryka Łapińskiego, a należą do nich między innymi: “Filary Ziemi”, “”Zamęt”, czy “Wilmowski”.

Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze kondolencje.

Dodaj komentarz

Ankieta

Z czym wolisz oglądać filmy i seriale?