fbpx

Nie żyje Krzysztof Kowalewski

Nie żyje Krzysztof Kowalewski
Foto: Forum/Tomasz Adamowicz

W wieku 83 lat zmarł aktor Krzysztof Kowalewski. Informację opublikował w mediach społecznościowych profesor Jan Hartman oraz rodzina artysty.

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku w Warszawie, gdzie w 1960 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku zadebiutował w filmie “Krzyżacy” Aleksandra Forda. Znany był także z licznych filmów Stanisława Barei: “Nie ma róży bez ognia” (1974), “Brunet wieczorową porą” (1976), “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” (1978), czy “Miś” (1981). Jedną z jego bardziej kojarzonych ról telewizyjnych był Roman Łubicz, ordynator szpitala w serialu komediowym “Daleko od noszy”.

Od ukończenia szkoły, występował na deskach wielu warszawskich teatrów, w tym: Klasycznego, Dramatycznego, Polskiego, Studenckiego Teatru Satyryków, Rozmaitości, Kwadrat oraz Współczesnego. Wielokrotnie użyczał głosu w słuchowiskach radiowych; z ważniejszych pozycji należ wspomnieć o takich tytułach jak: “Mistrz i Małgorzata” (lata 70.), “Potop” (1997), “Wesele” (2001), “Zemsta” (2002), “Przygody Dona Kichota” (2003), “Oliver Twist” (2004), czy “Wojna i pokój” (2004).

W dubbingu użyczył swojego głosu w wielu kultowych filmach. W jego filmografii znalazły się takie role jak: Wallace w pierwszych wydaniach filmów z serii “Wallace i Gromit”, Tantor w filmie animowanym “Tarzan”, Jumba w filmach i serialach z serii “Lilo i Stich”, Szeryf w filmach z serii “Auta”, narrator w filmie “Lato Muminków”, czy Wesołek w odnowionej wersji klasycznej animacji Disneya “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Aktor brał też udział w nagraniach do dubbingów w takich filmach jak: “Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny”, “Zebra z klasą”, “Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa”, “Ratatuj”, “Piotrun”, “Opowieści na dobranoc”, “Rio”, czy “Bociany”. W marcu tego roku zadebiutuje także polski film animowany w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego “Zabij to i wyjedź z tego miasta, w którym Krzysztof Kowalewski wcielił się w rolę pana Wacława.

Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze kondolencje.

Dodaj komentarz

Ankieta

Z czym wolisz oglądać filmy i seriale?