fbpx

Nie żyje Piotr Machalica

Nie żyje Piotr Machalica
Foto: Tomasz Urbanek / East News

Dziś nad ranem w Warszawie w wieku 65 lat i po ciężkiej chorobie zmarł aktor Piotr Machalica. Prywatnie syn Henryka Machalicy (zm. 2003), brat Aleksandra Machalicy oraz były mąż Edyty Olszówki, również aktorów. We wrześniu tego roku w Częstochowie aktor ponownie wziął ślub. Odznaczony odznaką “Zasłużony Działacz Kultury” oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Piotr Machalica urodził się w 13 lutego 1955 roku w Pszczynie. W 1981 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, po czym od razu rozpoczął współpracę z Teatrem Powszechnym, w którym pozostał aż do 2006 roku. Wtedy też objął stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, po to by rok później zostać w nim zastępcą dyrektora. Funkcje tę sprawował aż do 2018 roku. W międzyczasie współpracował również z innymi teatrami w stolicy: teatrem Narodowym, Syreną, Komedią, Polonią, 6. piętro, na Woli, Studio Buffo, OCH-Teatrem czy Teatrem Buckleina w Krakowie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatr Atelier w Sopocie, czy Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyn.

Artysta charakteryzował się spokojnym, niskim głosem, dlatego w dubbingu w szczególności zasłynął swoją rolą w serii filmów “Opowieści z Narni”, gdzie użyczył głosu lwu Aslanowi. W oryginale postać udźwiękawiał Liam Neeson. Poza tym wystąpił w polskich wersjach takich filmów jak “Kurczak Mały”, “Psy i koty”, “Garfield 2”, “Czerwony Kapturek: Prawdziwa historia”, “Samoloty 2” oraz “Małpy w kosmosie”. Przed laty znalazł się także w obsadach takich filmów jak: “Tamte lata, tamta dolina” (1981), “Jezus” (1979), “Pociąg do wolności” (1995), czy słuchowisk “Przygody dobrego wojaka Szwejka” (2002) i “Jądro ciemności” (2004).

Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dodaj komentarz

Ankieta

Z czym wolisz oglądać filmy i seriale?