fbpx

Nie żyje Wojciech Pszoniak

Processed with VSCO with b1 preset
Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Dziś nad ranem w Warszawie w wieku 78 lat zmarł Wojciech Pszoniak, wybitny aktor teatralny, filmowym, sporadycznie udzielający się w dubbingu. W 1990 roku został uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, w 1968 roku ukończył Szkołę Filmową w Krakowie, gdzie później rozpoczął współpracę z Teatrem Starym. W dalszych latach swojej kariery grał na deskach warszawskich teatrów: Teatru Powszechnego, Teatru Ateneum i Teatru Współczesnego. Jego polskim debiutem był film “Twarz anioła” (1970), jednak najbardziej kojarzony jest ze współpracy z Andrzejem Wajdą przy filmach jak “Wesele”, “Ziemia obiecana”, “Danton”, czy “Korczak”.

W dubbingu udzielał się sporadycznie. Warto przytoczyć jego rolę w serialu “Elżbieta, królowa Anglii” w reżyserii Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz, czy filmach “Rocky i Łoś Superktoś”, “Oliver Twist”, czy disneyowskiej krótkometrażówce “Ballada o Nessie”. Usłyszeć można go było również w słuchowiskach takich jak: “Opowieść wigilijna”, “Noc Bogów”, “Czas pogardy”, czy “Ostatnie życzenie” oraz “Krew elfów” na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie.

Rodzinie i bliskim artysty składamy najszczersze kondolencje.

Dodaj komentarz

Ankieta

Z czym wolisz oglądać filmy i seriale?